Dişlerinizi Kapattığınızda Açıklık Mı Kalıyor?

Openbite dediğimiz dişlerin ön açık kapanışı limitler içerisinde ortodontik tedavi ile düzeltilebilmektedir. Üst ve alt dişlerin limitler dışında aşırı uzatılması relaps denilen ortodontik tedavi sonrası geri dönüşlere yani tekrar açılmalara sebep olmaktadır. Arkada bulunan büyük azı dişlerinin gömülmesi ise relaps durumunu azaltan daha kalıcı bir yöntemdir. Ancak, bazı durumlarda açık kapanış öyle fazladır ki, kapanışı ortodontik olarak düzeltmek mümkün olamamaktadır. Bu durumda, dişlerin yalnızca konumlarını ortodontik tedaviyle normalleştirerek hastayı ortognatik cerrahiye hazırlamaktayız.

Burada dikkat edilmesi gereken konu, erişkin bir hastanın alt çenesi aşağı ve geriye doğru rotasyon yapmaya devam ediyorsa, çene eklemi probleminin olabileceği düşünülmeli ve ona göre hareket edilmelidir. Çene eklemi bölümümüzde konu hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

İskeletsel Openbite:

Ön Açık Kapanışın Çene Cerrahisi ile Tedavisi

Ön dişlerin birbirine temas etmemesi ve yalnızca arka dişlerin birbirine değmesi durumuna ‘’ön açık kapanış’’ denmektedir. Dişsel kaynaklı ön açık kapanışlar ortodontik tedavi ile düzeltilebilirken, problem iskeletsel kaynaklıysa çene ameliyatı planlanmaktadır.

Ön açık kapanış problemi olan kişiler ön dişleri temas etmediği için ön dişleriyle ip, selobant bir şey ısırıp koparamazlar. İleri durumdaki açık kapanışlarda ise çekirdek çitleyememe, yemek parçasını kopartamama gibi problemler yaşarlar. Yalnızca arka dişlerde temas olduğunda çene eklemine çok fazla yük binmekte, ön dişlerin rehberliği olmadığından eksantrik hareketlerde problem yaşanmaktadır. Çiğneme fonksiyonu sırasında tüm yükün arkadaki bir veya birkaç azı dişlerinde olması çiğneme kaslarında da gerginliğe ve yorgunluğa yol açmaktadır.

Ortognatik cerrahi yapılacak hastaların ortodontik tedavisi sırasında, dişsel hareketler açık kapanışı düzeltecek şekilde olmamalı ve asıl problem daha çok cerrah tarafından iskeletsel olarak çözülmelidir. Üst ve alt ön dişlerin ortodontik tedavi ile öndeki açık kapanışı düzeltecek şekilde birbirlerine doğru uzatılırsa tedaviden sonra geri dönüşler daha fazla meydana gelmektedir.

Bu durumla ilgili bir örnek vermek gerekirse, aşağıdaki fotoğraflarda hastamızın önce ortodontik tedavisi, daha sonra çift çene cerrahisi gerçekleştirilmiş , üst diş eti görünümü de azaltılarak hem daha iyi bir kapanış, hem de daha estetik bir gülüş elde edilmiştir.

cene ameliyatı, openbite, ortognatik cerrahi, ortognatik cerrahi uzmani
ortognatik cerrahi, cene ameliyati, ortognatik cerrahi uzmani