Dijital Ortodontide ModJaw ile 4. Boyut

modjaw ile dijital ortodonti

3D Modelleme, Çene Hareketi ve Dinamik Oklüzyon ile Destekleyen Yeni Dijital Diş Hekimliği:

Diş hekimliğinde dördüncü boyut, hastanın çene hareketlerinin gerçek zamanlı ve hareketli olarak kaydının alınması konseptine dayanmaktadır. Böylece, hastanın gerçek çene hareketlerinin analizi ile daha hassas teşhis ve tedavi planlaması yapılarak çok daha doğru sonuca daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmamızı sağlamaktadır.

Her şeyin dijitalleştiği günümüzde, diş hekimi ve laboratuvar arasındaki iletişimin de tamamen dijital kayıtlar üzerinden olması sayesinde hata payı azalmaktadır. Artık bir çok teknolojik ürün bir arada kullanılarak hastanın tedavisine giden yol hem tamamen kayıt altına alınabilmekte hem de daha güvenli hale getirilmektedir.

Dişlerin kapanışı ve çenelerin eklemleri arasındaki ilişkiyi sayısal değerlerle ifade etmemizi ve kayıt altına almamızı sağlayan dördüncü boyut sayesinde, hastalarımızla iletişimimiz artık çok daha rahat hale gelmiştir.

 

 

Eklem ve okluzyon analizi için rutinde kullandığımız yüz arkı transferi ve artikülator yerine geçen bu dijital sistem sayesinde, diş modellerinin dinamik görsellerini, hastanın okluzyon düzlemlerini, diş kapanışlarının dinamik haritalanmasını, ön ve arka dişlerindeki erken temas noktalarını ve temporomandibular eklemlerin hareket yollarını kolaylıkla belirlemek mümkün hale gelmiştir.

İnanıyoruz ki, bu teknoloji kullanarak elde edilen dinamik kayıtlar sayesinde çene eklemi ve dişlerin kapanışı arasındaki ilişkiyi sayısal verilerle destekleyecek literatürler artacak ve diş hekimleri hastaların eklem rahatsızlıklarını daha kesin protokollerle tedavi edebileceklerdir.

 

 
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *