eklem splinti nedir, parcali eklem splinti

 

Çene eklemi problemi yaşayan hastaların yarısından fazlası senelerce splint kullanmış ve sonuç alamamış olarak kliniğimize başvuruyor. Muayene sonucunda, hastamıza uygulamak istediğimiz splint protokolünü aktardığımızda ise ilk soruları şu oluyor: ‘’Peki hocam bizim kullandığımız da splint değil mi?’’ Bu durumu bir örnekle anlatmak istiyoruz.

“Ayakkabı” adı altında onlarca farklı tip ayakkabı vardır. Örneğin kar botunu karda güvenli şekilde giyerken bir topuklu ayakkabıyı aynı amaçla giymek doğru değildir. “Çene eklemi splinti” de ayakkabı gibi kişiye ve kullanım yerine özgüdür. Splint tedavisinde önemli olan splintin dişlerle olan karşılıklı ilişkisidir. Yani, dişlerin okluzyonu dediğimiz dişlerin kapanışı hekim tarafından çok iyi ayarlanmalı ve düzenli sıklıkta kontrol etmelidir. Splint üzerindeki temas noktaları düzenlenmediği zaman splintler yarardan çok zararlı olabilmektedir.

Splint tek başına kendisi tedavi etmez. Hekimin splinti her randevuda uyumlaması çok önemlidir. Bu sebeple splint bir kez ağıza uygulanan ve bir daha kontrol edilmeyen bir aygıt değildir ve konuyu ‘’splint tedavisi’’ olarak ele almak gerekir. O halde başlangıçta bir şekilde splint uygulanmış olarak gelen ama o splintin kendisini iyileştirmediğini düşünen hastaların sorduğu soruyu şu şekilde yanıtlıyoruz. ”Her splint aynı değildir. Bizim uygulayacağımız splint tedavisi belki size daha uygun olacak ve sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacaktır.”

Kliniğimizde çene eklemi rahatsızlıkları için uyguladığımız eklem splinti ile tedavi protokolümüz için burayı ziyaret edebilirsiniz. İlgilenenler ayrıntılarını okuyabilir.
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *