Diş kapanış tespitinde analog ve dijital yöntem karşılaştırması: Modjaw? Artikülatör?

modjaw? artikulator?

Modjaw? Artikülatör?

Değerli hocamız Dr. Roth’ un öğrettiği ‘’AĞIZDA GÖRDÜĞÜNE İNANMA’’ sözü, bize hastaların dişlerinin kapanışının yanıltıcı olabileceğini, mutlaka farklı kayıt yöntemleriyle dişlerin temas noktalarının tespitinin gerektiğini ifade etmektedir.

Eğer hastalar farklı sebeplerle dişlerini kaydırarak kapatıyorsa, çene eklemi olması gerekenden daha farklı bir konuma geliyor demektir. Böyle bir durumda çene pozisyonu da hatalı olacağından tedavi başında yaptığımız planlama da yanlış olacaktır.

Yüz arkı transferi ile dişlerin artikülatör üzerinde değerlendirmesi rutinde kullandığımız analog (geleneksel) bir yöntemdir. Modjaw cihazı ise dijital olarak sadece statik değil aynı zamanda dinamik olarak da çene hareketlerinin kaydının alınmasını sağlar.

Kliniğimizde, çenenin açma-kapama fonksiyonu sırasında dişlerde meydana gelen temasları hem analog hem de dijital yöntemle inceledik. Videomuzda, stabil bir çene pozisyonuna sahip hastada ilk diş temaslarını belirlemede her iki yöntemle de benzer sonuçlar elde ettiğimizi göreceksiniz.

Dijitalleşen diş hekimliği dünyasında, hastanın ve hekimin en az eforu sarf ederek daha doğru sonuçlara ulaşması, böylelikle verimliliğin arttırılması hedeflenmektedir.

 

 
Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *